ENDÜSTRİ 4.0 IoT (Internet of THINGS – NESNELERİN İNTERNETİ)

Zeka: problem çözme kabiliyeti,soyut düşünce,kelime ve nesne arası ilişki kurma gibi işlevleri olan merkezi sinir sistemi bütünüdür.Yapay zekayı oluşturmanın esas amacı ise; insan zekasının sahip olduğu bu işlevleri yapabilen mekanik cihazlar geliştirmektir.Alan Mathison Turing 1950 yılında  yayınladığı makalesinde, makinelerin belirli bir zekaya sahip olabilme ihtimali üzerinde tartışmış ve günümüzde geçerliliğini hala koruyan Turing Testi ile bir makinenin zeki olup olmadığını anlamaya yarayan bir test önermiştir. Böylece cansız bir varlığın düşünebilme olasılığı ilk kez tartışma konusu haline gelmiştir.II.Dünya Savaşı dönemlerinde yer tutmaya başlayan bu düşünce, günümüzde gelişimini hızla sürdürmektedir.Ancak bu gelişim beraberinde birçok olumlu ve olumsuz beklentiyi açığa çıkarmaktadır.Kendi kendine öğrenebilen,geliştiren,çözüm üreten,icad yapan,eser meydana getirebilen nesneler.

İNSANLIĞIN YANINDA MI YOKSA KARŞISINDA MI?

 Nobel ödüllü fizikçi Stephen Hawking,son dönemde yapay zekalar konusunda ciddi başarılar elde edildiği belirtirken bu konuda dikkatli de olunması gerektiğini söylüyor.Yapay zekaların kendilerini sürekli geliştirmesi ve insan zekasını geçmesi halinde bu durumun insanlığın sonu için bir risk teşkil ettiğini; bu yüzden de yapay zekaların insanlık için en faydalı şekilde kullanılması gerektiğinin ifade ediyor. Teknoloji alanında günümüz için en önemli isimlerden biri olan Elon Musk da benzer yönde bir düşünceye sahip. Yapay zekanın insanı geride bırakma ihtimaline karşı bunun tek çözümünü insanların da yapay zekalar gibi bir zekaya sahip olmasında bulmakta.

 Steve Wozniak, yapay zekanın insan yaşamına olan katkılarının çok faydalı bulduğunu ve yapay zekayı bir yardımcı olarak düşünmemiz durumunda herhangi bir tehlikenin söz konusu olmadığını belirtmiştir.

Preferred Networks dört yıl önce kurulmuş,bir Japon start-up şirketi. Henüz halka arz edilmemiş bu tür nadir şirketler, teknoloji jargonunda “unicorn” olarak adlandırılıyor.Şirket yakın zamanda, öğrenen makinaların şu an en üstünü olan ve beyindeki nöral ağlardan esinlenen algoritmalarla öğrenmeyi sağlayan “deep learning” teknolojisini kullanarak son derece iptidai ama zamansız bir soruna çözüm üretti: dağınık evi toplayıp temizleyen otonom bir robot.

“Herkes İçin Robot” sloganıyla yola çıkan ve ev toplayan robotu geliştiren Preferred Networks’ün genç CEO’su Toru Nishikawa da öğrenen makina teknolojisinin korkulacak bir şey olmadığını savunanlardan.

Preferred Networks’ün diğer kurucusu Daisuke Okanohara ise “Robotlar mükemmel değillerdir. İnsanlar kadar iyi iletişim kuramazlar. İnsanlarla daha çok etkileşime ihtiyaçları var” diyerek yeni teknolojilerin insanlar tarafından kabul edilmesinde iletişimin önemine değiniyor.

TOPLUM 5.0

Temelinde yapay zekanın olduğu ‘Nesnelerin İnterneti ‘döneminin 2030 yılında bitmesi beklenirken geçtiğimiz yıllarda Bilişim fuarı CeeBIT 2017’ye katılan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, fuarda Society 5.0 (Toplum 5.0) felsefesini “Teknoloji toplumlar tarafından bir tehdit olarak değil, bir yardımcı olarak algılanmalı” inancıyla temellendirdiklerini söyeldi. Fuar dönüşü Endüstri 4.0 devrimin ardından yaşanan yeni dönemi, Tokyo’da Society 5.0 ismiyle başlattı.Otonom araç üretiminde başı Asya ülkelerinin çektiği gerçeğini  göz önüne alırsak ,yapay zekadan korkma düşüncesini bir kenara bırakıp, Toplum 5.0 üzerinde kendimizi geliştirmeliyiz.Peki nedir bu Toplum 5.0?

 “Toplum 5.0”, dijitalleşmenin ve robotların etkisini demografik, ekonomik, etik ve sosyolojik yönden değerlendirerek, insanların makine ve robotlarla ilişkisinin en verimli biçimde sağlandığı “süper akıllı toplum” modelini öneriyor.

 Japon Ekonomik Organizasyonlar Federasyonu Keidanren’in hazırladığı çalışma da Toplum 5.0 felsefesi ışığında gelişmesi beklenen ekonomi ve sosyoloji reformunu geniş kitlelere anlatmayı amaçlıyor.Bu çalışma ilk insanın doğuşundan günümüze  kadar olan süreci bölümlere ayırıyor: Avcı Toplum, Tarım Toplumu, Endüstriyel Toplum, Bilgi Toplumu ve Akıllı Toplum (Toplum 5.0) olarak beşe ayırıyor.

Keidanren, Toplum 5.0’ın geliştirilebilmesi için yıkılması gereken 5 önemli bariyeri de şöyle tanımlıyor:

– Hukuk sistemindeki engeller,

– Nesnelerin dijitalleşmesindeki bilimsel boşluklar,

– Kalifiye personel eksikliği,

– Sosyo-politik önyargılar,

– Toplumsal direnç.

ENDÜSTRİ 4.0 VE TOPLUM 5.0 ENTEGRASYONU

 2019’da Osaka’da yapılacak G20 toplantısı öncesinde gerçekleştirilecek olan B20 zirvesi, Birleşmiş Milletler’in 2015’te açıkladığı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden esinlenerek Endüstri 4.0’ın Toplum 5.0’a nasıl entegre edileceğini araştırıyor.Japonya’nın TÜSİAD’ı Keidanren’den Koh Nakajima, “Verinin korunması ve bilginin sınırlar ötesinde serbest, yasaksız akışı arasındaki denge iyi korunmalı. Mahremiyeti sağlarken dijital ticarette nasıl iş geliştirilebileceğine bakmalıyız” diyor.

Sırasıyla buhar makinesi, elektrik ve bilgisayarın icadıyla birinci, ikinci ve üçüncü endüstri devrimini yapan insanlık, şu an siber-fiziksel sistemlerin hüküm sürdüğü “Endüstri 4.0” devrimini yaşıyor.

Ortalamaya bakıldığından her üç yetişkinden ikisinde cep telefonu var.

Alaska’dan Papua Yeni Gine’ye insanlar dijital ortamda alışveriş yapıyor, sevdiği diziyi anadilinde izliyor, kendisi için doktordan, arabası için servisten randevu ayarlıyor, tatil planlıyor, müzik indiriyor, oyun oynuyor.

Toplum 5.0, Endüstri 4.0’ın IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti), yapay zeka, büyük veri, öğrenen makineler, robotlar gibi yeni teknolojileriyle siber-fiziksel alanda ya beraber yaşayacak ya da beraber yok olup gidecekler.

KAYNAKÇA

Murat Volkan Dülger h+sayı 2

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45918360

                                                                                                  AYSİMA KONYALI

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi

(Visited 66 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir